Eidapere Raamatukogu
.........................*-_-* "Suured mõtted ei jää kauaks riiulile." John Ruskin .........................*-_-* "Inimesel hakkab hea olema, kui tal on midagi otsida." Anton Hansen Tammsaare .........................*-_-* "Kahtlused kasvavad koos teadmistega." Goethe .........................*-_-* "Me upume teabes ja tunneme nälga teadmiste järele." Rutherford D. Rogers .........................*-_-* "Hea raamat on elu varakastike; temas on parimad mõtted, mis iialgi on liikunud kirjaniku peas." Oskar Luts
 » Raamatukogust
    » Statistika
    » Põhimäärus
    » Kasutamise eeskirjad
    » ajalugu
 » Kogud
 » Tasulised teenused
 » Eidapere Virtuaalmuuseum
 » Artikleid kodukohast
 » Looduspildid
 » Lingid
 » Uudiskirjandus
» Raamatukogust

 


Eidapere Raamatukogu


Tallinna mnt 23b Eidapere Kehtna vald 79003 Rapla maakond
Üldtelefon  486 1243
Faks  486 1243

E-mail: eidapere.raamatukogu(at)kehtna.ee

Äriregistri kood: 75021876
Juht: Anne Idvand

AVATUD: 

EKN:

11.00-18.00

 

T:      

8.00-15.00
 

P:    

12.00-15.00


Raamatukogu, WIFI

* uudised

Kolmapäeval, 13. novembril, on raamatukogu suletud. Olen õppepäeval.

 11. novembril tähistas Lätimaa Karutapja päeva. Sel päeval mälestatakse vabadusvõitluses langenuid.
18. novembril on Läti Vabariigi iseseisvuspäev.
Alljärgnevalt veidi läti kultuurist.


Karutapja

Rock-ooperi "Karutapja" link:
https://www.youtube.com/watch?v=r084Wka-1Ys

1988. aastal oli ka läti rahvuseepose „Lāčplēsis“ ehk „Karutapja“ ilmumise sajas aastapäev. Suurejoonelist tähistamist võis oodata, kuid vähesed aimasid, et tähistamine võtab rokkooperi kuju.

Karutapja on üleloomulike võimetega hiiglane, kes võib karu paljaste kätega tükkideks kiskuda. Tema ema oli karu ja tema enda sees on kõigi lätlaste hing. Põhitegevus keerleb ümber tema võitluse paljude vaenlastega, eriti saksa ristirüütlitega, kes olid XIII sajandi alguseks vallutanud suure osa Läti aladest. Kõrvalliin on tema armastuslugu kauni Laimdotaga. Pärast nende pulmi jaanipäeval saavad ristirüütlid Karutapjast viimaks võitu hirmsa Musta Rüütli abiga, kes on avastanud tema üleloomulike võimete saladuse. Nii Karutapja kui ka Must Rüütel upuvad Daugava jõkke, kuid ühel päeval tuleb Karutapja tagasi …

1888. aastal kuulus suur osa Läti aladest ikka veel saksa kõrgklassile ja eepos oli suunatud saksa ristisõdijate vastu, kes olid XIII sajandil Läti alad vallutanud. 1988. aastal oli kerge näha okupeerijais venelasi ning Lätis oodati, et Karutapja üles ärkaks.

Luuletaja Māra Zālīte ja helilooja Zigmars Liepiņš tegid ettepaneku tähistada „Lāčplēsise“ aastapäeva uue rokkooperiga. Liepiņš on tuntud rokkmuusik, kes oli maineka ansambli Modo juht (1982. aastast Opus). Zālīte luulendas Karutapja loo ümber, jättes välja mõned kõrvalliinid, nagu näiteks tema võitlus eesti vägilase Kalevipojaga (lt Kalapuis, nimi on tuletatud sõnast „kalapoiss“), ning Liepiņš komponeeris teksti põhjal rokkooperi või pigem muusikali. Läti Riiklik Filharmoonia võttis autorite ettepaneku vastu ja rokkooperiga avati 23. augustil 1988 Riia spordihall. Vaevalt sattus esietendus juhuslikult samale päevale Molotovi-Ribbentropi pakti aasta­päevaga, kui Riias ja mujal olid suured meeleavaldused. Esinesid rokkbändid Remix, Opus ja Jumprava, peaosa laulis Igo (kodanikunimega Rodrigo Fomins). „Lāčplēsis“ oli tohutult menukas: seda mängiti 42 korda 4000 inimesega täissaalile, mis tähendab, et seda käis vaatamas iga kümnes lätlane.

Pekka Gromov "Karutapja tagasitulek" Sirp, 24.08.2018
Raamatukogus on väljapanek kirjanike päevaraamatutest.
Elo Tuglas, Karl Ristikivi, Johannes Semper, Tõnu Õnnepalu, Kristiina Ehin, Franz Kafka, William Somerset Maugham avavad elu ja aega kirjasõnas.
Kuulutuse disainis Seily Sõgel-Raid.
Raamat müügil Eidapere raamatukogus ja Lokuta kaupluses, hind 15 €.

Raamatust lähemalt saab lugeda siin
Raamatute tagastuskast.

Eidapere raamatukogust laenutatud raamatuid ja perioodikat saab tagastada maja välisukse juures asuvasse tagastuskasti ajal, kui raamatukogu on suletud.

Raamatukogus on müügil bussisõidu ühiskaardid. Hind 2 €. Alates 1. oktoobrist saab oma sõite valideerida kaardiga. Isikutel, kel on tasuta sõidu õigus, tuleb oma kaart tingimata isikustada. Seda saab teha tasuta internetikeskkonnas www.pilet.ee. Vajadusel aitame ka raamatukogus kaardi isikustamisel, selleks on vaja ID-kaarti. 

* otsing RIKSWEB

* otsing (EK URRAM)

* Eidapere Virtuaalmuuseum

design by YX.ee